Red Hat

Wersja testowa (evaluacyjna) Red Hat

Pod koniec zeszłego roku opublikowaliśmy krótki artykuł „Red Hat – jak zacząć swoją przygodę„. Wczoraj na portalu Wykop.pl użytkownik ZygmuntStary zadał pytanie: „czy jest może jakaś wersja trialowa licencji #redhat?” i „zawołał” m.in. nas (za co dziękujemy) szukając jakieś podpowiedzi. Pomyślałem, że dobrze by było dać odpowiedź na naszym blogu, tak aby pomóc ewentualnie innym użytkownikom szukającym informacji o testowych wersjach Red Hat.

Red Hat udostępnił bezpłatne wersje 30 dniowe swojego oprogramowania (dla niektórych pozycji możemy spotkać się z dłuższym terminem np. w przypadku Red Hat OpenStack Platform mamy 60 dni).
W ramach 30-dniowych testów możemy instalować wszystkie wersje Red Hat Enterprise Linux i korzystać z pomocy technicznej na poziomie Self-Support. Oznacza to, że przez 30 dni będziemy otrzymywać wszystkie łatki, poprawki i najnowsze wersje tak jak w przypadku licencji z aktywną pomocą techniczną – niczym się nie różniącą. Czyli w ograniczonym okresie czasu mamy pełnowartościowy produkt z pełną funkcjonalnością.

Poza testami samego systemu operacyjnego lub któreś z platform Red Hata dodatkowo w celu zapoznania się z funkcjonalnością uruchomiony zostaje pełen dostęp do cyfrowej platformy: Red Hat Customer Portal.

Oczywiście są pewne ograniczenia wynikające z regulaminu, który należy zaakceptować przed przystąpieniem do programu testowego. Najważniejsze ograniczenie to niemożność wykorzystania pobranego oprogramowania w środowisku produkcyjnym. Czyli niestety regulamin zabrania scenariusza w którym pobierający „postawi” sobie środowisko produkcyjne i dopiero po 30 dniach zakupi licencję.
Drugie ważne ograniczenie, to ponownie można pobrać ten sam produkt dopiero po upływie 90 dni od wygaśnięcia wsparcia dla wcześniejszego okresu testowego.

Aby przystąpić do programu testowego Red Hat należy wejść na stronę:
https://access.redhat.com/products/red-hat-enterprise-linux/evaluation
Po kliknięciu w interesującą wersję podać dane do logowania bądź dopiero założyć konto i zalogować się do Red Hat Customer Portal. Po zaakceptowaniu regulaminu możemy rozpocząć pobieranie.

Istnieje możliwość przedłużenia testowania o kolejny 30 dniowy okres. My – jako Centrum OpenSource możemy pomóc w uzyskaniu przedłużenia pomocy technicznej. Warto się do nas w tej sprawie odezwać.

Również może Ci się spodobać
Red Hat – jak zacząć swoją przygodę
Spotkanie dla partnerów Red Hat