Open Source

Rok 2017 rokiem Open Source.

Open Source

Początek roku to czas refleksji nad okresem który minął oraz czas postanowień na nowy rok. Jestem pewien, że wy również powzięliście nowe plany. Być może sport, być może jakiś wyjazd, nauka języka obcego lub języka programowania. A gdyby tak założyć w tym roku jakieś postanowienie open source?

Zastanówcie się, czy wśród postanowień o tym, żeby być zdrowszym czy mądrzejszym nie umieścić postanowienia, żeby być bardziej „wolnym”, żeby bardziej chronić swoją prywatność przed pożeraczami danych (zarówno rządowymi jak i korporacyjnymi).
Czy nie warto umieścić postanowienia, które pomoże popchnąć świat do przodu. Open source to postęp, to wspólna praca nad tym aby technologia była doskonalsza i każdy miał do niej dostęp na równych zasadach. Moim zdaniem partycypowanie w projektach open source nie tylko jako developer ale najzwyczajniej korzystając z tych rozwiązań – wzmacniamy tę ideę. Nawet będąc tylko korzystającym dajemy szansę twórcom projektów na doskonalenie ich pomysłów. Udzielając się – dając informacje zwrotne, nawet w tak prostych sprawach jak sugestie odnośnie UX dokładamy naszą cegiełkę do tego, żeby projekt był lepszy.

Aby pomóc wam w zdefiniowaniu nawet drobnego postanowienia na nowy 2017 rok przygotowałem kilka pytania. Mam nadzieję, że wam pomogą.

  1. Czy mogę się przydać jako tłumacz i pomagać w lokalizacji projektów na język polski lub angielski?
  2. Czy moje umiejętności graficzne nie mogły by się przydać do atrakcyjnego „opakowania” jakiegoś projektu open source?
  3. Czy nie znalazł bym trochę czasu, aby zainstalować u siebie system Linux lub któregoś z narzędzi open source i rozpocząć naukę?
  4. Czy nie znalazł bym czasu, aby zainstalować i rozpocząć korzystanie z któregoś z narzędzi open source?
  5. Jeżeli używam systemu Linux, czy nie znalazł bym trochę czasu, aby pomóc znajomym lub współpracownikom na migrację do tego systemu?
  6. Czy moje umiejętności pisania tekstów nie mogły by być wykorzystane do propagowania linuxa, narzędzi lub idei open source?
  7. Czy nie mógłbym pomóc jako developer poprzez zaangażowanie się w jakiś projekt open source na GitHub?
  8. Czy jeżeli warunki finansowe pozwalają to nie dofinansuję drobną kwotą jakiegoś projektu?
  9. Być może będzie szansa na całkowite przestawienie się na system Linux w 2017 roku i odinstalowanie systemów zamkniętych?

Jeżeli udało mi się was zainspirować tymi pytaniami to bardzo się cieszę, gdyż o to chodziło. W imieniu swoim jak i całego Centrum OpenSource życzę wam satysfakcjonującego 2017 roku!