Alternatywy Open Source

Alternatywy open source dla Google Analytics

Każdy kto prowadzi stronę internetową lub jakiś serwis w sieci zna narzędzie od Google do zbierania statystyk: Google Analytics. Narzędzia tego typu są ważne, gdyż dają nam informacje gdzie lądują użytkownicy odwiedzający nasz serwis, jak długo w nim przebywają i w co klikają. Pozwala nam to przygotowywać najlepsze treści angażujące czytelników i zwiększające zasięg.

Ale czy musimy wszystkie nasze dane oddawać jednej korporacji – Google?
Jeżeli chcesz w pełni kontrolować swoje dane musisz posiadać narzędzie nad którym w pełni panujesz i którego kod jest weryfikowany przez społeczność. Zerknij na alternatywy open source, świat nie kończy się na Google Analytics.

1. Open Web Analytics
Strona projektu:
http://www.openwebanalytics.com
Porównanie funkcjonalności:
http://www.openwebanalytics.com/?page_id=158

Open Web Analytics jest narzędziem do analizy ruchu na stronach internetowych o funkcjonalnościach najbardziej zbliżonych do Google Analytics. Dodatkowo pozwala na tworzenie „map” najbardziej klikalnych elementów. Jeżeli użytkownik korzysta z innego projektu open source – WordPressa to instalacja jest bardzo prosta, wystarczy zainstalować wtyczkę:
https://github.com/padams/Open-Web-Analytics
A przed instalacją możecie zerknąć na demo:
http://demo.openwebanalytics.com/

2. Piwik
Strona projektu: https://piwik.org/

Piwik w wersji do hostowania na własnej infrastrukturze jest bardzo dobrą alternatywą dla GA. Aby łatwo zaimplementować to rozwiązanie u siebie twórcy stworzyli prawie 70 modułów/rozwiązań do integracji z systemami CMS takimi jak WordPress, Joomla itd. W systemie jest duża ilość raportów jak również możliwości ustawienia interfejsu tak aby pokazywał nam istotne dla nas dane. Ciekawostką jest, że w spisie zespołu znajdują się nasi rodacy.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś rozwiązania open source konkurencyjne do Google Analytics dajcie znać w komentarzach.

Również może Ci się spodobać
Oprogramowanie Open Source do prowadzenia notatek, alterantywa dla Evernote, One Note czy Google Keep.