Alternatywy Open Source

Oprogramowanie Open Source do prowadzenia notatek, alterantywa dla Evernote, One Note czy Google Keep.

Jeżeli pracujesz przy komputerze i kiedyś zastanawiałeś się w czym prowadzić notatki to z pewnością brałeś pod uwagę rozwiązania takie jak Evernote, One Note bądź też Google Keep.
Jeżeli przy okazji bierzesz pod uwagę swoją prywatność i ochronę danych przed inwigilacją być może Open Source’owe alternatywy są dla Ciebie.

Czym się one będą różnić?

Zarówno Evernote jak i One Note są zamkniętymi rozwiązaniami, nie wiadomo dokładnie jakie mechanizmy zostały tam wbudowane.
W przypadku rozwiązań Open Source oprogramowanie otwarto źródłowe jest analizowane przez społeczność i mało możliwe jest, iż jakieś wątpliwe mechanizmy wejdą w dystrybucję.

Nie twierdzę, że rozwiązania typu Evernote są złe. Evernote’a wybrały miliony użytkowników pewnie ze względu na to, iż jest to potężne i użyteczne narzędzie, gdzie bez bawienia się w wielkie konfiguracje mamy platformę dla naszych notatek, linków, paragonów, wizytówek itd.
Pokazuję bardziej mój punkt widzenia – stoję na stanowisku, iż chciałbym zachować pełną kontrolę nad moimi danymi. Niestety, jak zawsze powtarzam: „Wolność kosztuje” i w przypadku otwarto źródłowych alternatyw potrzebne będzie trochę pracy i zasobów.

1. Laverna:

Jako pierwsze rozwiązanie weźmy Lavernę. Rozwiązanie to jest zbliżone do Evernote, dodatkowo można włączyć szyfrowanie, oczywiście na GitHub dostępny jest cały kod do przejrzenia. Bardzo fajnie rozwiązano kwestię „Zadań do zrobienia” co w połączeniu z bezpieczeństwem i prywatnością stawia Lavernę jako super alternatywę. Mamy do dyspozycji aplikacje klienckie na: Linuxa, Mac OS jak również na Windowsa. Możemy skorzystać z wersji hostowanej na serwerze Laverna.

Strona projektu: https://laverna.cc/
Strona na GitHub: https://github.com/Laverna/laverna

2. Paperwork:

Paperwork jest najbliższy jeżeli chodzi o funkcjonalność i wygląd do Evernote. Tak samo jak w Evernote porządkujemy nasze notatki w notatnikach, jest możliwość używania tagów, możemy załączać pliki formatu .pdf czy .jpg. Paperworka stawiamy u siebie.

Strona projektu: http://paperwork.rocks/
Strona na GitHub: https://github.com/twostairs/paperwork

3. Brainstorm:

Brainstorm jest zbliżony do Google Keep, gdzie notatki przypominają troszeczkę samoprzylepne karteczki naklejane na monitor. Interfejs jest prosty do bólu. Brainstorm również stawiamy na naszej infrastrukturze.

Strona na GitHub: https://github.com/Azeirah/brainstorm

4. Notes w pakiecie OwnCloud:

W ramach OwnCloud możemy również skorzystać z notatek. Notes od OwnCloud posiada również bardzo bogatą funkcjonalność, dodatkowo społeczność stworzyła całe mnóstwo wtyczek czy aplikacji klienckich np. QOwnNotes integrującą się właśnie z Notes.

Strona QOwnNotes: http://www.qownnotes.org/
Strona OwnCloud: https://owncloud.org/
Licencje OwnCloud dla firm: https://centrumopensource.pl

Ten szybki przegląd miał na celu przede wszystkim pokazanie jak świat Open Source jest bogaty w rozwiązania i alternatywy – w tym przypadku dla zamkniętego rozwiązania takiego jak Evernote czy One Note.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, będziemy sukcesywnie pokazywać alternatywy dla popularnych zamkniętych rozwiązań.

Również może Ci się spodobać
Alternatywy open source dla Google Analytics